Polecane wydarzenia

A A A
drukujRPO dla zdrowia i edukacji

Głównym celem akcji "RPO dla zdrowia i edukacji" było upowszechnienie wiedzy społeczeństwa na temat RPO WL oraz dotychczasowych efektów jego wdrażania wzakresie  infrastruktury edukacyjnej,ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ekologicznego.

Całość akcji  trwała w okresie od 5 do 19 grudnia, a jej głównymi elementami były ustawione na Placu Litewskim w Lublinie bezpłatne lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew oraz kopułowy namiot eventowy, w którym przez dwa tygodni odbywały się występy artystyczne oraz działania animacyjne. W poblizu obiektów został ustawiony telebim, na którym przechodnie  mogli oglądać zdjęcia projektów już zrealizowanych przy współudziale środków RPO.

Otwarcie akcji uświetniły swoimi występami takie gwiazdy jak Formacja Chatelet, Kabaret Mimika oraz mistrzyni jazdy figurowej Dorota Pieńskoś.

Wśród licznych atrakcji znalazły sie panele edukacyjne: Europrzedszkole, EuroPodstawówka oraz Eurogimnazjum.

Europrzedszkole to projekt skierowany do przedszkolaków (grupy pięciolatków oraz dzieci z grup zerówkowych). Celem prowadzonych działań było przekazanie w łatwy i przyjemny sposób, połączony z zabawą, podstawowych informacji o Unii Europejskiej i programach pomocowych.

W ramach zajęć dzieci poznawały flagę i walutę Unii Europejskiej, zwiedzały kraje europejskie. W rytm piosenek dzieci odwiedzały Włochy, Austrię, Hiszpanię, Francję, Irlandię, Niemcy, Danię, Finlandię oraz inne kraje europejskie, poznając podstawowe informacje o tych Państwach.

W ramach działań Euro Przedszkola w zajęciach uczestniczyły następujące przedszkola:  nr 21, nr 36, nr 47, nr 35, nr 37, nr 45, nr 18, nr 7, nr 10, nr 63, nr 48, nr 5 i „Moje Przedszkole". Ogółem w zajęciach wzięło udział ponad 600 przedszkolaków.

 

Europodstawówka to panel edukacyjny, którego celem było poszerzenie, poprzez zabawę, wiedzy uczniów klas 1-3 o Unii Europejskiej oraz Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego.

W ramach zajęć dzieci utrwalały sobie pojęcie Unii Europejskiej, poznawały kraje członkowskie, walutę Unii. W prosty i przystępny sposób została im przekazana wiedza z zakresu RPO. Były konkursy, zabawy integracyjne oraz działania plastyczne

W Bloku Euro Podstawówka uczestniczyły następujące szkoły podstawowe: 23, 51, 44, 50. Łącznie w zajęciach wzięło udział ponad 200 dzieci.

Europejski Turniej Szkół Gimnazjalnych  to turniej wiedzy w którym uczestniczyły reprezentacje szkół gimnazjalnych z lublina oraz okolic.Celem tego  projektu było poszerzenie wiedzy gimnazjalistów o Unii Europejskiej,  Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego oraz integracja szkół gimnazjalnych w Lublinie.

Do udziału w Turnieju Szkół Gimnazjalnych zgłosiło się 8 gimnazjów, a uczestniczyło w nim ok. 160 gimnazjalistów.

W ramach bloku  EuroRodzina przygotowanego z myslą o wspólnej zabawie całych rodzin prezentowały się zespoły artystyczne z lubelskich placówek kulturalnych. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami dotyczących Unii Europejskiej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

W ramach bloku Euro Rodzina wystąpiły następujące zespoły: Wokalistki z Pracowni Wokalnej oraz Zespół Tańca Dawnego „Belliguardo" z MDK nr 2 ul. Bernardyńska 14 A, Zespół Tańca Nowoczesnego „Dezir" Oraz Artystyczne Studio Smyka z DDK Bronowice ul. Krańcowa 106 , soliści oraz szkolny Zespół Tańca i Baletu „Roztańczone Nutki" z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Zespół Taneczny „Misz Masz", „Shadow" i „Lauder" z MDK Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wallenroda, Zespół Taneczny i wokalny z  MDK RUTA ul. Różana8, Zespół Instrumentalno-Wokalny „Forte, Zespół Instrumentalno-Wokalny „Raz, Dwa, Pięć", Dziecięcy Zespół Taneczny „Mini Dance", dziecięcy Zespół taneczny „Maxi Dance", Zespół Baletowy, Zespół Hip Hopowy „Step UP" z DK Łęgi, przy ul. Tatarakowej, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy", ZTL UMCS, Free Time Jazz Trio. Odbył się także pokaz tekwondo w wykonaniu grupy Green Sport Club oraz I Zimowy Turniej Gry w Kule Bulle.

6 grudnia w imprezie uczestniczyła 57 osobowa grupa dzieci z Wilkowa. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, zabawie tanecznej, w ramach której odbyło się spotkanie ze Św. Mikołajem, który wręczył dzieciom prezenty. Chętni korzystali również z lodowiska.

Podczas akcji weekendowych odbyła się szkółka jazdy na łyżwach prowadzona przez Dorotę Pieńkoś (11i 18 grudnia), pokazy ratownictwa medycznego i spotkanie ze strażakami z OSP w Strzeszkowicach (12 grudnia), przedstawienia lalkowe dla dzieci: „Czerwony Kapturek" (12 grudnia) i „Jaś i Małgosia" (19 grudnia). Podczas wszystkich działań uczestnicy mogli brać udział w licznych konkursach z nagrodami.

 

 

 

Twoja opinia
RPOWL na youtube