Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Specgrupa wspierająca przygotowanie przyszłego RPO zainaugurowała prace

30-08-2013

Grono 49 ekspertów, złożone z przedstawicieli ministerstw, przedsiębiorców, samorządów, uczelni i organizacji pozarządowych będzie doradzało na każdym etapie powstawania nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Po raz pierwszy specjalna grupa, powołana przez władze województwa, spotkała się 21 sierpnia w Lublinie.


Zadaniem grupy roboczej ds. wsparcia przygotowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, bo tak oficjalnie nazywa się nowy zespół doradczy, będzie pomoc w tworzeniu przyszłego programu regionalnego. - Grupa ma przekazywać wnioski, opinie i rekomendacje na temat kształtu RPO 2014-2020 - podkreśla Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego, który przewodniczył inauguracyjnemu posiedzeniu specgrupy.

 

 

Na liście jej członków znajdziemy pełnomocników kilku ministerstw, reprezentantów gmin i powiatów województwa lubelskiego, a także przedstawicieli firm, organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego i akademickiego z Lubelszczyzny. Tak szerokie, łącznie 49. osobowe gremium ekspertów, ma zapewnić, że Regionalny Program Operacyjnym 2014-2020 będzie budowany w partnerstwie, z udziałem wielu różnych środowisk. To konieczne, ponieważ nowy program będzie znacznie różnił się od obecnego. Jedną z nowości jest umieszczenie w RPO 2014-2020 dwóch, dotychczas odrębnych funduszy unijnych, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego, które teraz mają się uzupełniać.

 

- Między innymi z tego powodu do grupy zaprosiliśmy pracowników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dzisiaj RPO kojarzył się głownie z przedsięwzięciami infrastrukturalnymi. Od 2014 roku będzie źródłem dotacji nie tylko dla projektów "twardych", ale także "miękkich", skoncentrowanych na rozwoju i pomocy mieszkańcom naszego województwa - zaznaczył marszałek.

 

 

Sierpniowe spotkanie było okazją do zaprezentowania wstępnego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz propozycji zmian do dokumentu, które spłynęły do Urzędu Marszałkowskiego podczas niedawno zakończonego, I etapu konsultacji społecznych nowego RPO. - W sumie otrzymaliśmy 65 uwag, które teraz analizujemy - informuje Aneta Pieczykolan, dyrektor Regionalnego Programu Operacyjnego. We wrześniu rozpocznie się II tura konsultacji połączona ze spotkaniami nt. programu we wszystkich powiatach w województwie.

Utworzony: 30-08-2013 13:47Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube